نیمارکی، معماری و دکوراسیون داخلی | کابینت نئوکلاسیک، کابینت مدرن، کابینت آشپزخانه، کمد دیواری، دکوراسیون داخلی

Nimarchy.com - کابینت پلی اورتان با ممبران

7 تفاوت کلیدی کابینت پلی اورتان با ممبران، کدام انتخاب کم دردسری است؟

5
(1)

قبل‌تر بصورت خلاصه درباره اینکه تفاوت کابینت پلی اورتان با ممبران در چیست؟ با شما صحبت کرده ایم. اما اصلی ترین و مهمترین تفاوت های پلی اورتان و ممبران چه هستند؟ تا حالا شده از خود بپرسید بین کابینت پلی اورتان با ممبران کدام بهتر است؟ کابینت‌ها که اصلی‌ترین المان در فضای داخلی آشپزخانه هستند امروزه در سبک‌ها، طرح‌ها، مدل‌ها، جنس‌ها و رنگ‌های بسیار مختلفی تولید می‌شوند. در این میان کابینت‌های پلی‌اورتان و ممبران در چندسال اخیر جزء محبوب‌ترین مدل‌ها هستند که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه درصد تقاضای بسیار بالایی دارند.

بسیاری از افراد از لحاظ ساختاری و ظاهری، تفاوت‌های اساسی بین این دو مدل کابینت را نمی‌شناسند؛ در واقع بیشتر بین پلی‌اورتان نئوکلاسیک (یا کلاسیک) با ممبران دچار اشتباه می‌شوند.

اما این دو نوع کابینت تشابه جزئی با یکدیگر دارند؛ بنابراین قصد داریم که در ادامه مطلب بصورت مفصل به تفاوت‌ بین آن‌ها به شکل موردی بپردازیم پس ما با همراه باشید.

تفاوت جنس کابینت پلی اورتان با ممبران چیست؟

اولین تفاوتی که بتوانیم در این زمینه به آن اشاره داشته باشیم تفاوت جنس و ساختار بین این دو مدل کابینت است که زمینه تفاوت‌های دیگر را ایجاد می‌کند.

جنس کابینت پلی‌اورتان: جنس بدنه اصلی این کابینت عموما از ام‌دی‌اف است که توسط چند لایه رنگ پلی‌اورتان پوشش داده می‌شود.

جنس کابینت ممبران: جنس مغزی این مدل کابینت نیز از ام‌دی‌اف خام است با این تفاوت که توسط یک لایه پی‌وی‌سی روکش می‌شود.

ازنظر ساختاری، در کابینت پلی‌اورتان پس از تراش، طی چند مرحله رنگ‌آمیزی می‌شود تا به جلا و شدت رنگ موردنظر برسد.

اما کابینت ممبران بعد از برش و پرداختی که برروی آن انجام می‌شود تنها طی یک مرحله توسط دستگاه مخصوص با لایه‌‌ای از پی‌وی‌سی وکیوم می‌شود.

این تفاوت جنس از نظر ظاهری و با لمس نیز  قابل درک است؛ به این شکل که سطح پلی‌اورتان صاف، بدون خطوط و یکدست است اما سطح ممبران دارای خطوط، شیارها یا برجستگی‌هایی بر سطح خود است.

تفاوت رنگ کابینت پلی اورتان با ممبران

به عنوان یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین کابینت‌های پلی‌اورتان و ممبران می‌توان به تفاوت رنگ بین این دو مدل کابینت اشاره کرد.

ماده پلی‌اورتان که به عنوان پوشش نهایی این مدل کابینت استفاده می‌شود از تنوع رنگ بسیار بالایی ازجمله رنگ‌های نوود و خنثی، رنگ‌های گرم و طبیعی و رنگ‌های جیغ و نوآورانه را شامل می‌شود.

ازطرفی رنگ پلی‌اورتان ازنظر جلا در سه حالت مات، براق و نیمه‌براق وجود دارد که طبیعتا هر رنگی از نظر جلوه ظاهری با جلای خاص خود تناسب دارد.

این درحالی است که کابینت‌های ممبران به واسطه پوشش نهایی پی‌وی‌سی خود از نظر رنگ محدودتر و معمولا به رنگ های روشن تولید می‌شود. همچنین از نظر جلا، کابینت‌های ممبران تنها در حالت مات تولید می‌شوند.

تفاوت سبک کابینت پلی اورتان با ممبران

کابینت‌هایی پلی‌اورتان و ممبران از نظر سبک نیز تفاوت‌های اساسی و مشهودی با یکدیگر دارند که کاملا قابل تشخیص است.

کابینت‌های پلی‌اورتان در سبک نئوکلاسیک، سبک مدرن و همینطور کلاسیک قابل اجرا است. در هر سبک کابینت‌ها از نظر تزئینات، جزئیات، تراش‌ها و برش‌ها با یکدیگر متفاوت است.

در مقابل کابینت‌هایی ممبران باتوجه به تراش‌ها و برش‌های خاصی که دارند در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک تولید می‌شوند و از تراش‌ها، جزئیات و پرداخت‌های بیشتری بر سطح خود برخوردار هستند.

تفاوت کابینت پلی اورتان و ممبران از نظر طرح و مدل

کابینت‌های پلی‌اورتان از نظر طرح و مدل پتانسیل بالایی دارند؛ این کابینت‌ها را می‌توان باتوجه به سبک (مدرن، نئوکلاسیک و کلاسیک) در طرح‌ها و مدل‌های بسیار مختلفی تولید کرد.

در هر سبکی شما می‌توانید کابینت پلی‌اورتان را از نظر پلان کلی یا جزئیات، در مدل‌های بسیار متنوعی طراحی کنید؛ بنابراین امکان طراحی منحصربه‌فرد، خلاقانه و نوآورانه در این سبک بسیار بالا است.

این درحالی است که قدرت مانور در طراحی کابینت‌های ممبران به نسبت بسیار کمتر از کابینت‌های پلی‌اورتان است؛ بنابراین شما در این مدل جزئیات و تزئینات بیشتری را شاهد هستید اما از نظر قدرت طراحی پتانسیل کمتری دارند.

تفاوت دوام و کیفیت کابینت پلی‌ اورتان با ممبران

مسئله تفاوت کابینت‌های پلی‌اورتان و ممبران از نظر کیفیت و دوام نیز مسئله‌ای حائز اهمیت است که هنگام انتخاب بین این دو کابینت باید به آن توجه داشته باشید.

کابینت‌های پلی‌اورتان باتوجه به چندین لایه رنگ‌پاشی و خاصیت‌های رنگ پلی‌اورتان نسبت به عوامل و شرایط نامطلوب محیطی ازجمله خراش، ساییدگی، ضربه، تغییرات دمایی، رطوبت و… نسبت به ممبران از مقاومت بالاتری برخوردار است.

کابینت‌های ممبران نیز در نوبه خود جزء کابینت‌های باکیفیت محسوب می‌شوند اما نگهداری، نظافت، تعمیر و دوام، کابینت‌های پلی‌اورتان بطور کلی بهتر است.

البته لازم به ذکر است که در هر مدل کابینت، کیفیت، دوام و مقاومت آن تحت تاثیر کیفیت متریال مورد استفاده و میزان حرفه‌ای بودن پروسه تولید آن است.

تفاوت قیمت کابینت پلی اورتان با ممبران

قیمت نیز یک مسئله مهم است که آن را می‌توان در مقایسه کابینت پلی‌اورتان یا ممبران درنظر گرفت؛ در مجموع در یک مقایسه منطقی معمولا بهترین قیمت کابینت پلی‌اورتان هم بیشتر از قیمت کابینت ممبران است.

باید در نظر داشته باشید که در هردو مدل، قیمت نهایی کابینت‌ تحت تاثیر عوامل مختلفی ازجمله موارد زیر است:

  • نوع و کیفیت متریال به کار رفته در تولید کابینت
  • میزان جزئیات و تزئینات کابینت
  • میزان پیچیدگی پلان کلی کابینت و سختی اجرای آن
  • نوع متریال مکمل بکار رفته در اجرای کابینت و کیفیت آن
  • نوع یراق بکار رفته در تولید کابینت و کیفیت آن
  • میزان کار انجام‌شده در طراحی یونیت (فضای داخلی کابینت) و…

در مجموع امکان اجرای کابینت اقتصادی به کمک پلی‌اورتان مدرن بیشتر از کابینت ممبران است.

کابینت پلی اورتان بهتر است یا ممبران؟

پاسخ به این سوال باتوجه به سلیقه فردی افراد می‌تواند تا حدودی نسبی باشد؛ اگر بدون درنظر گرفتن سلیقه شخصی بخواهیم درنظر بگیریم کابینت‌های پلی‌اورتان از کیفیت بهتر، تنوع بیشتر و پتانسیل بالاتری در طراحی برخوردار هستند.

بطور کل اگر قصد داشتن یک فضای مدرن‌تر و مینیمال‌تر را دارید کابینت‌های پلی‌اورتان انتخاب بهتری هستند؛ در مقابل، کابینت‌های ممبران  به واسطه سطح مات و طرح و نقش بیشتری که دارند فضای کلاسیک‌تری را برای شما خلق می‌کنند.

جمع‌بندی

اگرچه بین کابینت‌های پلی‌اورتان و ممبران تفاوت‌های بسیاری وجود دارد اما بطور کل این دو مدل کابینت بسیار پرطرفدار و باکیفیت هستند که می‌توانید آن‌ها را در سبک‌های دکوراسیون مختلفی اجرا کنید.

بطور کل در فضاهایی با پلان بسته و متراژ پایین انتخاب کابینت پلی‌اورتان مدرن یا نئوکلاسیک گزینه بهتری است؛ اما در فضاهای بازتر و بزرگ‌تر، دست شما برای انتخاب کابینت پلی‌اورتان کلاسیک یا ممبران بازتر است.

جدیدترین طراحی ها را در اینستاگرام نیمارکی ببینید

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره کلیک کن !

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

اولین نفر باش که امتیاز میدی !

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا