نیمارکی، معماری و دکوراسیون داخلی | کابینت نئوکلاسیک، کابینت مدرن، کابینت آشپزخانه، کمد دیواری، دکوراسیون داخلی

بهترین سبک، ویژه خودت !

با استفاده از سیستم هوشمند نیمارکی، مناسب ترین سبک مخصوص خودت را پیدا کن.

آزمون سبک دکوراسیون چیست و چرا اهمیت دارد؟

اجازه دهید اینکه آزمون سبک دکوراسیون یا کوییز دکوراسیون چیست و چه کاربردی دارد را اینطور شروع کنیم؛ اینکه شما با ورود به یک فضای داخلی احساس آرامش، صمیمت، راحتی، شور، هیجان، و یا حتی کلافگی، کسالت و… کنید، نتیجه بازخورد بین شخصیت شما و طراحی دکوراسیون داخلی آن فضا است.

بنابراین آنچه که شما به عنوان سلیقه شخصی در طراحی دکوراسیون داخلی فضای موردنظر خود بکار می‌برید به نوعی نمود شخصیت و ابعاد روحی شما است.

به همین دلیل بسیار مهم است که دکوراسیون داخلی شما با شخصیت شما منطبق و به نوعی مخصوص خودتان باشد. چرا که اگر بدون توجه به تیپ شخصیتی و روحیات خود یک دکور داخلی را طراحی کنید، قطعا نمی‌توانید مدت زیادی آن را تحمل کنید؛ و این یکی از دلایل تغییر دکوراسیون مدام بعضی از افراد و عدم توجه به این مسئله است.

سبک‌های دکوراسیون داخلی نیز هر یک حس و فضاسازی خاص خود را دارند و می‌توانند به راحتی بر روی روحیات شما اثرگذار باشند؛ بنابراین افراد حرفه‌ای پیش از اقدام به طراحی ابتدا آزمون سبک دکوراسیون را انجام می‌دهند.

در آزمون سبک نیمارکی، شما در طی چند مرحله با انتخاب از بین تعدادی تصاویر که سبک آن‌ها را نمی‌دانید، با تیپ شخصیتی و ابعاد روحی خود بیشتر آشنا می‌شوید و در نهایت با کمک سیستم هوشمند تخمین سبک  دکوراسیون نیمارکی می‌فهمید که چه سبک‌هایی از دکوراسیون داخلی با شخصیت و خلق‌وخوی شما سازگار هستند.

تقلب: چند بار این آزمون را انجام دهید؛ هربار به ترتیب اولویت تصاویری که بیشتر میپسندید را اول انتخاب کنید و تصاویر دیگر را برای آزمون بعد نگه دارید. با این روش به ترتیب با سبک های مناسب خودتان آشنا شوید!  قابلی نداشت 😊

 

تیپ‌های شخصیتی در آزمون سبک دکوراسیون

در آزمونی که شما برای شناخت تیپ شخصیتی خود انجام می‌دهید فاکتورهای زیر از ابعاد شخصیتی شما مورد سنجش قرار می‌گیرد.

  • درون‌گرایی یا برون‌گرایی
  • حسی یا شهودی
  • منطقی یا احساسی
  • قضاوت‌گر یا ادراکی

بر اساس اینکه کدام یک از گزینه‌های زیر در شخصیت شما پررنگ‌تر و غالب‌تر است تیپ شخصیتی شما با چهار ویژگی تعریف می‌شود؛ البته در تست‌های مختلف ممکن است گزینه‌های متفاوت و متعددی مورد سنجش قرار بگیرند.

اما بخش جذاب ماجرا، چند پاراگراف پایین را با دقت بیشتری مطالعه کنید !

هر سبک دکوراسیون داخلی مناسب چه شخصیتی است

اگرچه بیش از ده سبک دکوراسیون داخلی مختلف داریم که هر یک قوانین، فضاسازی، فلسفه و منشاء الهام خاص خود را دارند؛ اما در این میان برخی سبک‌ها به شکل جهانی شناخته‌شده و استفاده از آن‌ها بسیار متداول‌تر است. حتی نیمارکی در بین پروژه های دکوراسیون داخلی و کابینت آشپزخانه در این سال‌اه بیش از 10 ها سبک مختلف را طراحی و اجرا کرده است.

بر این اساس در ادامه به رایج‌ترین و پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون داخلی اشاره کرده و به این مسئله که این سبک‌ها مناسب چه تیپ‌های شخصیتی هستند خواهیم پرداخت.

سبک دکوراسیون مدرن

سبک دکوراسیون داخلی مدرن عموما برای افرادی که تیپ شخصیتی ESTJ (برونگرا-حسی-منطقی-قضاوتی) دارند گزینه مناسبی است؛ سبک مدرن فضای اروپایی، کاربردی، تمیز، منظم و به دور از هرج‌ومرج را ایجاد می‌کند.

این تیپ شخصیتی افرادی هستند محیط‌هایی با ساختار سازماندهی‌شده را بیشتر دوست دارند؛ فضای خلوت، وسایل ساده و کاربردی، رنگ‌های خنثی، عدم وجود المان‌های غیرضروری، حالت سکون و ثبات سبک مدرن این تیپ شخصیتی را راضی می‌کند.

سبک دکوراسیون مینیمال

افرادی که طبق آزمون مورد نظر تیپ شخصیتی آن‌ها ISTJ (درونگرا-حسی-منطقی-قضاوتی) شناخته شده‌ است می‌توانند دکوراسیون داخلی فضای موردنظر خود را در سبک مینیمال طراحی کنند.

این تیپ افراد فضاهای ساده، دلنشین، سرراست و بدون افراط و زرق‌وبرق را بیشتر دوست دارند؛ نظم، سادگی، تمیزی، روشنی، طراوت و ذوقی که در این سبک جاری است کاملا با تیپ شخصیتی چنین افرادی تناسب دارد.

سبک دکوراسیون بوهمیان یا بوهمی

سبک محبوب بوهمی تجلی فرهنگ‌های قومی، هنرهای بومی و… است برای افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها ENFP (خوش‌بین-نوآور-دلسوز) است بسیار مناسب می‌باشد.

عشق به فرهنگ و هنر، ساده‌زیستی و فضاهای غیررسمی، علاقه سنت‌ها و عناصر قدیمی یا طبیعی، ارزش دادن به هنر دست و… در این افراد بیشتر به چشم می‌خورد و سبک بوهمی یا بوهمیان تمامی این ویژگی‌ها را در خود دارد.

سبک دکوراسیون دکو آرت

افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها ISFP است افرادی صبور، سازگار و واقع‌گرا هستند که به خود و دیگران عشق می‌ورزند، به هنر علاقه‌مند، خلاق و کمی هم ناشناخته هستند؛ بدون شک دکو آرت می‌تواند یک سبک دکوراسیون داخلی مناسب باشد.

طرح‌های نوآورانه، الگوهای هنری، نقش‌ها و نقاشی‌های گرافیکی، رنگ‌های شاخص، المان‌های تزئینی و هنری و… ویژگی‌هایی از سبک دکوراسیون آرت دکو هستند که با روحیات این گروه از افراد سازگاری دارند.

سبک دکوراسیون کلاسیک

اگر شما فردی با شخصیت متعادل، خوش‌ذوق، ظریف و… دارید و شکوه، تجمل، جزئیات و اصالت شما را مجذوب خود می‌کند می‌توانید به سبک کلاسیک برای طراحی دکوراسیون داخلی فضای موردنظر فکر کنید.

حالت تاریخی، اشرافی، پرکار، قدرتمند و شکوهمند سبک کلاسیک با شخصیت این افراد تناسب بیشتری دارد؛ بنابراین اگر اقتدار و شکوه یک فضا شما را شیفته می‌کند و به اصالت و کیفیت المان‌ها اهمیت می‌دهید سبک کلاسیک می‌تواند جزء گزینه‌های شما باشد.

سبک دکوراسیون باوهاوس

افرادی که بر اساس آزمون تیپ شخصیتی آن‌ها INTP است افرادی دارای شخصیت جستجوگر، متفکر و خلاق هستند؛ به این ترتیب برای چنین افرادی سبک دکوراسیون باهاوس پیشنهاد می‌شود.

سبک باوهاوس ترکیبی از هنر و فناوری را در طراحی داخلی ایجاد می‌کند و بر ساده نگه‌داشتن فضا و توجه به عملکرد و کارای المان‌ها پیش از مسئله زیباشناختی آن‌ها تاکید دارد.

این سبک به افراد دارای شخصیت INTP امکان خلاقیت را می‌دهد و برای افرادی به خلاقیت در عین سادگی و کارایی اهمیت می‌دهند پیشنهاد می‌شود.

سبک دکوراسیون روستایی

افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها ENFJ است افرادی برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوتی هستند؛ برای خلقیات و روحیات این افراد سبک دکوراسیون روستایی می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

این افراد اصطلاحا خون گرم و با مردم احساس راحتی داشته و از صمیمت و سادگی لذت می‌برند؛ بنابراین دکوراسیونی با المان‌های ساده، کاربردی، قدیمی و نوستالژی، در کنار بهره‌مندی از نور طبیعی می‌تواند به این افراد احساس بهتری دهد.

سبک دکوراسیون شبی شیک (shabby chic)

تیپ شخصیتی INFP به افرادی اطلاق می‌شود که شخصیتی درونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی دارند و این افراد به خوبی می‌توانند با دکوراسیون داخلی سبک شبی شیک ارتباط برقرار کنند.

این افراد قدری محتاط اما مهربان هستند و دکوراسیونی که از المان‌های ظریف، زیبا، لطیف و فانتزی و ساده تشکیل شده باشد لذت می‌برند؛ سبک شبی شیک فضای باز، ساده، هنری و فانتزی دارد که نظر این تیپ را به خوبی جلب می‌کند.

 

شناخت سبک مناسب دکوراسیون با هوش مصنوعی

هوش ‌مصنوعی که امروزه بیش از هر زمان دیگری در مورد آن می‌شنویم در مورد شناخت سبک مناسب دکوراسیون نیز می‌تواند به شما کمک کند.

ما در نیمارکی، با بهره گرفتن از هوش مصنوعی، آزمون تخمین سبک هوشمند را طراحی کرده ایم. آزمونی که میتوانید با استفاده از آن سبک مناسب خودتان را در کمتر از چند دقیقه پیدا کنید.

ابزارها و برنامه‌های مختلف هوش ‌مصنوعی می‌توانند به چند شکل مختلف در این زمینه به شما کمک کنند؛ در اولین مورد با کمک هوش مصنوعی می‌توانید آزمون شخصیت‌شناسی را برای خود انجام دهید.

سپس می‌توانید از طریق هوش مصنوعی اطلاعات کاملی از اینکه هر تیپ شخصیتی با چه سبک دکوراسیون داخلی در تناسب است را به دست آورید؛ اکنون تیپ شخصیتی خود را با ویژگی‌های سبک موردنظر تطبیق دهید.

از طریق هوش مصنوعی می‌توانید اصول، ویژگی‌ها، قوانین، بایدها و نبایدهایی که در سبک موردنظر وجود دارد را یاد بگیرید؛ در نهایت حتی می‌توانید توسط ابزارهای مختلف هوش ‌مصنوعی دکورهایی در سبک موردنظر را طراحی کرده و از آن‌ها الهام بگیرید.

 

اهمیت آزمون سبک دکوراسیون

سبک‌های دکوراسیون داخلی بسیار مختلف هستند؛ این سبک‌ها می‌توانند از نظر کلیات تا جزئی‌ترین مسائل با یکدیگر فرق داشته باشند؛ در صورتی طراحی یک دکوراسیون داخلی با روحیات، خلقیات و ویژگی‌های شخصی شما در تناسب نباشد هرگز نمی‌توانید برای مدت طولانی آن را تحمل کنید.

فردی را در نظر بگیرید که از نظر شخصیتی به محیط‌های گرم، صمیمی، راحت، هنری و سرزنده علاقه‌مند است؛ چنین افرادی در دکوراسیون‌های مدرن، پست‌مدرن، صنعتی و… که به نسبت سرد، خنثی و خلوت هستند احساس راحتی نمی‌کنند.

در مقابل سبک‌هایی مانند مینیمال، بوهمیان، باوهاوس، اکلتیک و… برای چنین که قرار گرفتن در محیط‌هایی با فضای گرم، صمیمی، مهمان‌پذیر و پویا را دوست دارند بسیار دلپذیر است.

 

نکات مهم در مورد انتخاب سبک دکوراسیون

اینکه بر اساس آزمون‌ها و تست‌های مرتبط بین شخصیت‌شناسی و سبک‌های دکوراسیون داخلی هر سبک را به یک تیپ شخصیتی نسبت می‌دهند به معنای دستوری بودن این مسئله نیست.

شما می‌توانید فضای داخلی تحت اختیار خود را با هر سبکی طراحی کنید اما اگر در این زمینه به تناسب بین ابعاد شخصیتی خود و ویژگی‌های سبک موردنظر توجه داشته باشید فضای داخلی برای شما پذیراتر خواهد بود.

با سپری کردن وقت در دکوراسیونی که با شخصیت شما در تناسب است احساسی را که به آن نیاز دارید دریافت کرده و روی خلق‌وخوی شما اثر منفی نمی‌گذارد؛ بنابراین در این مورد به نکات زیر توجه کنید.

  1. از تست‌ها و آزمون‌های شخصیت‌شناسی معتبر کمک بگیرید.
  2. شخصیت شما می‌تواند با چند نوع سبک دکوراسیون داخلی سازگاری داشته باشد بنابراین خود را به یک سبک محدود نکنید.
  3. حتما پس از تشخیص سبک مناسب در مورد آن بطور مفصل از منابع مختلف و افراد متخصص تحقیق کنید.
  4. از الگوبرداری کردن کامل از دکوراسیون‌های دیگر خودداری کرده و سعی کنید اصول و ویژگی، های سبک موردنظر را مطابق با فضای داخلی خود طراحی و اجرا کنید.
  5. اگر چند سبک با روحیات و شخصیت شما سازگاری دارند سبکی را انتخاب کنید که با فضای داخلی موردنظر شما تناسب بیشتری دارد و طراحی و اجرای آن برای شما راحت‌تر است.

جمع‌بندی

تیپ‌های شخصیتی و سبک‌های طراحی داخلی هردو انواع بسیار مختلفی دارند بنابراین خروجی این دو فاکتور می‌تواند حالت‌های بسیار مختلفی داشته باشد؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که باتوجه به پیچیدگی‌های شخصیتی و قدرت انعطاف، فردی بتواند با چند سبک دکوراسیون ارتباط برقرار کند.

این مسئله به نقاط مشترک بین برخی از سبک‌ها نیز مربوط می‌شود؛ بعضی از سبک‌ها تغییریافته، الهام گرفته یا ترکیبی از سبک‌های دیگر هستند بنابراین طبیعی است که فردی احساس کند که روحیات و خلقیات او با سبک‌های مختلفی در تناسب است.

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

برای ثبت امتیاز روی ستاره کلیک کن !

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد امتیازها: 14

اولین نفر باش که امتیاز میدی !

پیمایش به بالا