نیمارکی، معماری و دکوراسیون داخلی | کابینت نئوکلاسیک، کابینت مدرن، کابینت آشپزخانه، کمد دیواری، دکوراسیون داخلی

Nimarchy.com - رنگ بندی کابینت پلی اورتان

+10 رنگ بندی کابینت پلی اورتان جذاب که باید ببینید

رنگ بندی متنوع کابینت پلی اورتان یکی از مزیت های کلیدی آن است. پلی اورتان اتز از کاربردی‌ترین متریال‌ها در طراحی و تولید کابینت آشپزخانه است. این متریال با ویژگی‌های ساختاری و ظاهری خاص خود امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد.

جنس کابینت‌های پلی اورتان از ام‌دی‌اف خام است که با ضخامت‌های مختلف در تولید این مدل کابینت بکار می‌رود. در واقع دلیل نام‌گذاری و ویژگی خاص این مدل کابینت‌ها رنگ آن است.

پوششی که بر روی ورق ام‌دی‌اف در این مدل کابینت کشیده می‌شود نوعی رنگ دو جزئی به نام پلی اورتان است که ترکیبی از رزین و هاردنر می‌باشد.

این رنگ بر پایه آب و روغن وجود دارد و از نظر حالت در سه مدل براق، نیمه‌براق و مات وجود دارد. اما درکنار سه حالتی که سطح جلای پلی اورتان را نشان می‌دهد تنوع رنگی بالا باعث تمایز این مدل کابینت شده است.

تصاویر زیر توسط هوش مصنوعی، برای آشپزخانه با کابینت پلی اورتان طراحی شده اند !

بسیاری از متریال‌هایی که برای تولید کابینت بکار می‌روند از نظر تنوع رنگ یا میزان برق و جلا دچار محدودیت هستند. برای مثال ممبران اگرچه تنوع رنگ دارد اما فقط در مدل مات تولید می‌‌شود.

پلی اورتان متریالی است که شما  را از نظر تنوع رنگ و حالت جلای آن با محدودیت با محدودیت روبه‌رو نمی‌کند. اما این رنگ‌ها باید متناسب با سبک طراحی کابینت انتخاب شوند که در ادامه مفصلا به این موضوع خواهیم پرداخت.

رنگ بندی کابینت پلی اورتان مدرن

کابینت پلی اورتان قابلیت طراحی در سبک مدرن را دارد. در این مدل بدنه کابینت‌ها به شکل فلت یا صفحه تخت تولید شده و کابینت‌ از نظر ظاهری حداقل جزئیات و تزئینات را دارد.

در این سبک بطور معمول از پلی اورتان براق و مات برای تولید کابینت استفاده می‌شود. دست شما در این سبک از نظر رنگ‌بندی بسیار باز است.

در پلی اورتان مدرن شما می‌توانید باتوجه به دکوراسیون داخلی و جلای کابینت‌ها، از رنگ‌های خنثی، نوود و پایه، رنگ‌های تند، نوآورانه و… استفاده کنید.

در این سبک رنگ‌هایی مانند سفید، طوسی، قرمز، سبز و… قابل استفاده هستند. فقط شما باید این رنگ را متناسب با جلای کابینت و ترکیب رنگ موجود در محیط داخلی انتخاب کنید.

رنگ بندی کابینت پلی اورتان نئوکلاسیک

یکی از محبوب‌ترین و پرکارترین سبک‌های کابینتی که با متریال پلی اورتان تولید می‌شود سبک کابینت نئوکلاسیک است. در این سبک از ام‌دی‌اف ضخیم‌تری نسبت به سبک مدرن به عنوان مغزی استفاده می‌شود.

بر روی سطح ام‌دی‌اف خام برش‌ها، تراش‌ها و پرداخت‌هایی به کمک ابزار و دستگاه تخصصی به نئوکلاسیک ایجاد می‌شود که بسیار ساده، ظریف، مینیمال و جذاب هستند.

در این مدل کابینت عموما از پلی اورتان مات و نیمه‌براق استفاده می‌شود. این سبک رنگ‌بندی بسیار گسترده‌ای دارد و از انواع رنگ‌های شاد پاستیلی، گرم و زنده، نوود، پایه و… در آن استفاده می‌شود.

طیف مختلفی از رنگ‌های سبز و آبی، سورمه‌ای، نوک‌مدادی، سفید و… در این مدل کابینت بکار می‌رود که هر یک گیرایی خاص خود را داشته و در تناسب با دکور داخلی انتخاب می‌شود.

رنگ بندی کابینت پلی اورتان کلاسیک

متریال پلی اورتان جزء معدود متریال‌های فرآوری‌شده‌ای است که از آن برای تولید کابینت‌های کلاسیک نیز می‌توان استفاده کرد. چراکه می‌توان حس شکوه و ظرافت کابینت کلاسیک را به نمایش بگذارد.

در این سبک، برروی بدنه کابینت‌ها تراش‌های عمیق‌تر و تیزتر، نقش‌های سنگین‌تر و شلوغ‌تر، انحناهایی پیچیده‌تر و بطور کل پرداخت‌های پرکارتر را مشاهده می‌کنید.

رنگ‌بندی کابینت پلی اورتان کلاسیک باید به شکل تخصصی و آگاهانه انتخاب شود تا بتواند شکوه و وقار این سبک کابینت را حفظ کند و در عین حال جزئیات آن را به خوبی به نمایش بگذارد.

بنابراین در این سبک کابینت پلی اورتان باید به سراغ رنگ‌های مجلل و موقر بروید، رنگ‌هایی مانند استخوانی، قهوه‌ای، سفید و… در این سبک استفاده بیشتری دارند.

در این مدل کابینت عموما از پلی اورتان براق یا مات استفاده شده و ممکن است از پتینه‌کاری نیز به منظور جلوه بیشتر سبک کلاسیک استفاده شود.

نکات مهم در مورد رنگ کابینت پلی‌ اورتان

همانطور که شرح داده‌شد یکی از وسیع‌ترین طیف رنگ‌ها در کابینت به کابینت‌های پلی اورتان تعلق دارد و در این سبک شما تنوع بی‌نظیری از رنگ را شاهد هستید؛ اما در این مورد باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • رنگ کابینت باید در تناسب با سبک طراحی آن باشد. برای مثال رنگ سبز با سبک نئوکلاسیک تناسب دارد درحالی که با پلی اورتان کلاسیک هماهنگی لازم را ندارد.
 • رنگ کابینت باید در تناسب و هارمونی لازم با رنگ‌های غالب در دکوراسیون داخلی فضا باشد.
 • برخی رنگ‌ها با جلای مناسب خود جلوه بهتری دارند. برای مثال رنگ سبز در پلی اورتان مات جلوه بهتری نسبت به مدل‌های براق دارد.
 • در انتخاب رنگ کابینت پلی اورتان باید به میزان نور و متراژ آشپزخانه دقت داشته باشید.
 • کابینت‌های پلی اورتان اگرچه به شکل دورنگ نیز قابل اجرا هستند اما در سبک نئوکلاسیک و کلاسیک ایده دورنگ جذابیتی ندارد و…

در مجموع می‌توان گفت هرچقدر که محیط روشن‌تر و فضای آشپزخانه بزرگ‌تر باشد دست شما برای انتخاب رنگ کابینت پلی اورتان بازتر است.

قیمت به‌روز کابینت پلی اورتان در نیمارکی

تصاویر زیر برای دو پروژه‌ی نیمارکی در سعادت آباد و جنت آباد است. کابینت آشپزخانه پلی اورتان، نقطه مشترک این دو پروژه است.

ویژگی های رنگ پلی اورتان

رنگ پلی‌ورتان درحال حاضر یکی از بهترین رنگ‌ها یا مواد برای پوشش سطوح چوبی ازجمله رنگ‌آمیزی کابینت است. این رنگ دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد.

 • مقاومت بالا نسب به آب و رطوبت
 • مقاوم نسبت به اشعه خورشید، دما و آلودگی‌های محیطی
 • مقاومت بالا نسبت به خراش و ساییدگی
 • مقاوم نسبت به فشار، ضربه و…
 • تنوع رنگی بسیار بالا
 • جلوه متفاوت رنگ‌ها باتوجه به جلای سطح کابینت (براق، نیمه‌براق و مات)
 • دوام بالای رنگ پلی اورتان و حفظ کیفیت رنگ در گذر زمان و…

بطور کل پلی اورتان جزء معدود متریال‌هایی است که به شما امکان طراحی کابینت در رنگ‌های بسیار نوآورانه و متفاوت را می‌دهد.

بنابراین اگر فردی هستید که انتخاب‌های جسورانه و رنگ‌های بکر را در طراحی کابینت می‌پسندید بهتر است به سراغ کابینت پلی اورتان بروید.

جمع‌بندی

پلی اورتان با انعطاف همه جانبه خود از نظر تنوع جلا، تنوع سبک و طیف رنگی بالا توانسته است امروزه سلیقه‌های بسیار مختلف و سبک‌های متنوع کابینت را پوشش دهد.

این مدل کابینت به شما این امکان را می‌دهد که باتوجه به سبک دکوراسیون داخلی و رنگ غالب آن، کابینت آشپزخانه خود را در سبک‌های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک طراحی کنید.

پلی اورتان جزء معدود متریال‌هایی است که هر رنگی ازجمله رنگ‌های پاستیلی، جیغ، خنثی، گرم، تیره و… بر روی آن جلوه خاص خود را پیدا می‌کند و پس از طراحی کابینت از نظر بصری پذیرا و خاص به نظر می‌رسد.

جدیدترین طراحی ها را در اینستاگرام نیمارکی ببینید

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا